Достапни линкови

Анкара: Турција пред договор со ММФ за добивање 20 до 40 милијарди долари во случај на потреба


Турција е пред постигнување на договор со ММФ со кој е предвидено Анкара да може да добие од 20 до 40 милијарди американски долари ако и се потребни, изјави неименуван претставник на владејачката Партија на правдата и развојот. Експертите потенцираат дека евентуалниот договор со ММФ ќе биде важен стабилизирачки фактор за земјата, која се обидува да се справи со опасносите од глобалната финансиска криза.
XS
SM
MD
LG