Достапни линкови

Прага: Прв симболичен безвизен лет меѓу Прага и Њујорк


Од Прага за Њујорк денеска заминува првиот авион со чешки патници без американски визи. Со симболичниот без-визен авион летаат и чешкиот вице - премиер Александар Вондра и министерот за внатрешни работи Иван Лангер. Жителите на Чешка, заедно со оние на Словачка, Унгарија, Летонија, Литванија, Естонија и Јужна Кореја, од денеска можат да патуваат во Соединетите Држави без визи, но мора да имаат нови, биометриски пасоши.
XS
SM
MD
LG