Достапни линкови

Тбилиси: Денеека започнува распоредувањето на 300 набљудувачи на ЕУ


Денеска во Грузија ќе почне распоредувањето на 300 набљудувачи на Европската Унија, кои треба да го надгледуваат прекинот на огнот во таа земја. Посматрачката мисија е дел од договорот што беше постигнат по августовскиот оружен конфликт меѓу Русија и Грузија. Претставници на руската армија вчера изјавија дека на ЕУ мониторите нема да им биде дозволен пристап во тампон зоната околу Јужна Осетија.
XS
SM
MD
LG