Достапни линкови

Скопје: ДПА ќе бара автентично толкување на Законот за амнестија од Собранието


Демократската партија на албанците ќе побара од Собранието автентично да го толкува Законот за амнестија и решавање на статусот на сите учесници во конфликтот од 2001 година во пакет, истакна Генералниот секретар на партијата, Имер Алиу. Според него со процесурањето на хашките случаи се крши законот за амнестија. Од партијата уште еднаш побараа, Собранието да ја стави на дневен ред декларацијата за признавање на Косово. Тоа ќе допринесе за стабилноста на Македониј и регионот, оцени Алиу.
XS
SM
MD
LG