Достапни линкови

Москва: Над сто илјади луѓе присуствуваат на погребот на Солжењицин


Над 100 луѓе, меѓу кои и рускиот претседател Дмитриј Медведев, присуствуваа на погребот на рускиот писател Александар Солжењицин во Москва. Вчера неговото тело беше изложено во Руската Академија на Науките, каде што илјадници луѓе му оддаваа почит. Солжењеицин, кој пишуваше за животот во советските логори, и помина 20 години во егзил, почина во неделата на 89 години.
XS
SM
MD
LG