Достапни линкови

Амара: Безбедносна операција на ирачките сили


Ирачките безбедносни сили покренале широка операција против шиитските екстремисти во Амара на југот на земјата, изјави командантот на операцијата генерал Тарек Вахаб, објаснувајќи дека акцијата била преземена откако изминал четиридневниот рок на ирачката влада за предавање на оружјето. Според некои наводи, пред истекот на ултиматумот, десетици екстремисти им се предале на ирачките власти.
XS
SM
MD
LG