Достапни линкови

Техеран: 19 години од смртта на основачот на исламската република Хомеини


Во Иран денеска се одбележува 19 годишнината од смртта на основачот на исламската република, Ајатолахот Хомеини. На церемонијата во мавзолејот во Техеран присуствувале десетици илјади луѓе, меѓу кои и актуелниот верски лидер Али Хамнеи, кој изјави дека Иран ќе продолжи со нукеарната програма, која била за мирољубиви цели.
XS
SM
MD
LG