Достапни линкови

Москва: Путин од денеска премиер на Русија


Се очекува Рускиот парламент денеска да го потврди назначувањето на Владимир Путин за иден премиер на Русија. Путин формално ја напушти претседателската функција вчера кога беше назначен Дмитри Медведев за негов наследник. Кусо по неговата инаугурација во Кремљ , Медведев го номинираше Путин за премиер. Медведев е трет претседател на Русија. Тој на граѓаните им вети поголема граѓанска и економска слобода и борба против широко распространетата корупција во земјата.
XS
SM
MD
LG