Достапни линкови

Багдад: Моктада Ал Садр го отфрли повикот за учество во политичкиот процес


Радикалниот шиитски клерика Моктада Ал Садр го отфрли повикот на американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс да учествува во политичкиот прогрес на Ирак, наведувајки дека неговите приврзаници ке го положат оружјето, единствено, како што рече, доколку окупаторите ги напушатат градовите. Ал Садр исто така ги обвини американските сили дека вчера извршиле атенатат врз неговиот соработник во Наџаф.До изјавата доага додека продолжуваат борбите мегу американските и ирачките сили и шиитските милитанти.
XS
SM
MD
LG