Достапни линкови

Рим: Денеска и утре вонредни парламентарни избори во Италија


Во Италија денеска и утре се одржуваат вонредни парламентарни избори на кои конзервативниот лидер Силвио Берлускони настојува повторно да стане премиер, трет пат во изминатите 14 години. Негов ривал е централно левичарскиот лидер и поранешен градоначалник на рим Валтер Велтрони. Според анкетите Берлускони е на пат кон победа, иако оддреден број гласачи изјавија дека сеуште не се определени. Новата влада треба да ја замени коалицијата на админситрацијата на Романо Проди кој си поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG