Достапни линкови

Мосул: Киднапирани 42 студенти


Вооружено лице киднапирало 42 студенти во близина на Мосул на северот на Ирак јавија агенциите. Ирачката полиција потврди дека вооруженото лице запрело два автобуса од кои едниот успеал да помине.Претходно ирачките лидери ги повикаа сите милитанти да се разоружаат пред локалните избори оваа година. До повикот доага по средбата на Политичкиот совет за националана безбедност кој го претставуваат претседателот, премиерот и водствата на политичките блокови во парламентот. До ова дога по битките од минатата недела мегу ирачките безбедносни сили и приврзаниците на шиитскиот клерик Моктада Ал Садр, во кои беа убиени стотици луге во јужниот дел нс Ирак и Багдад.
XS
SM
MD
LG