Достапни линкови

Одлуката на македонската делегација ќе зависи од заклучоците на Самитот


По синоќешната најава на Грција за одложување на нашата покана за членство македонската делегација во Букурешт денеска со помалку оптимисчки очекувања. Извори од таму велат дека очекуваат одлуката на Атина денеска да биде потврдена. Но сепак во зависност од тоа какви ке бидат заклучоците таква ке биде одлуката и на македонската делегација дали да го продолжи своето учество на самитот - вели владиниот портапрол Ивица Боцесвки.

Инаку претпладнево претседателот Црвенковски учествуваше на средбата на земјите од Јадранската група. Шефовите на дражави на Македонија , Хрватската и Албанија на средбата која беше заказжана уште пред овој развој на настаните разменувале мислењата и искуствата на трите земји - велат од македонскта делегација. Во меѓувреме пак дел од домашните медиуми јавија дека неофицијлано Турција најавила вето за приметот на Хрватска и Албанија но овие информации не можеа да ги потврдат изворите во македонката делегација.

Инаку и вчера паралелно со изјавата на америкаснкиот претседател Џорџ Буш дека трите земји членки на јадранската група денеска ке добијата покана за членство во алијанста грчкиот државен врв најавуваше дека нема покана за Македонија се додека не биде решен спорот со името. На последната прес конференција пред синокешната работна вечера поратролот на грчкото МНР Јоргос Кумуцакос рече дека Атина жали, но во моментот не може да дозволи Македонија да добие покана за НАТО. денеска тој се појави и пред македонските новинраи во прес центарот во Букурешт на неговата инцијатуива и како што се јавува од таму одбегнувал прашања туку само повтрувал дека Грција сака добдроседки односи а е единстнен проблем мегу девте земји е името.Македонскиот премир Груевски пак пред завчерашното заминување од скопскиот аредрром порача дека оди со верба и надеж за успех иако како што и самиот рече немал позитивни сигнали од Атина дека ке отсапи од своите најави за вето.
XS
SM
MD
LG