Достапни линкови

Букурешт: Членството во НАТО отворено за сите европски демократски земји, изјави Буш


Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа по доаѓањето во Букурешт изјави дека членството во НАТО треба да остане отворено за сите европски демократски земји кои се стремат кон Алијансата. Како основен приоритет на Северноатлантската алијанса, Буш ја наведе борбата со меѓународната терористичка мрежа Ал Каеда и нејзиниот лидер Осама бин Ладен.
XS
SM
MD
LG