Достапни линкови

Тбилиси: Грузискиот претседател одбил да употреби сила во Абхазија и Јужна Осетија


Грузискиот претседател Михаил Шакашвили изјави дека одбил да употребу сила за да им се спротивстави на сепаратистичките републики Абхазија и Јужна Осетија. Сакшвили му кажал на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров дека ја повикал Грузија да потпише договор за не употреба на воена сила. Но тој додаде дека сличен договор во 1990 та резултирал со губење на грузиската контрола врз тие две територии.
XS
SM
MD
LG