Достапни линкови

Њујорк: Седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Косово


Советот за безбедност на ОН на инцијатива на Русија денеска треба да оддржи седница посветена на Косово. Пред заминувањето за Њујорк српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави дека Косово досега е признато како независна држава од многу помалку земји, од очекуваното, додавајќи дека тврдењата на косовските Албанци дека независноста ќе биде призната од 100 држави, нема да се остварат.
XS
SM
MD
LG