Достапни линкови

Љубљана: Јанез Јанша ги отфрли хрватските обвинувања дека Словенија го блокира пристапот во ЕУ


Словенечкиот премиер Јанез Јанша, го отфрли обвинувањето на неговиот хрватски колега Иво Санадер, дека Љубљана го блокира пристапот на Хрватска во Европската унија.Затегнатоста во односите меѓу Словенија и Хрватска ја предизвика одлуката на Загреб да прогласи свој Заштитен еколошко-риболовен појас ,без согласност на Италија, Словенија и ЕУ.
XS
SM
MD
LG