Достапни линкови

Димона: Едно лице загина во палестински самоубиствен напад во Израел


Во самоубиствен бомбашки напад во јужен Израел загина најмалку е лице а 10 тина се повредени, соопшти полицијата. Инцидентот се случил во комерцијалната зона во шопинг центарот на Димона место на тајниот израелски нуклеарен капацитет. Полицијата успеала да го убие вториот напаѓач. Ова е прв ваков напад на израелска територија по една година. Одговорноста со уште две групи ја презеде Ал Акса бригадата поврзана со движењето Фатах на Претседателот Махмуд Абаз. Хамас и Исламски Џихад ја поздравија акцијата. Пред неколку недели започнаа израелско палестинските мировни преговори.
XS
SM
MD
LG