Достапни линкови

Загреб: Конституирање на хрватскиот сабор


Денеска ќе биде конституиран шестиот состав на Хрватскиот Сабор, кој според најавите
на утрешната вонредна седница треба да гласа за доверба на новата влада. Одлуката за одржување на конститутивна седница ја донесе претседателот Степан Месич,откако по победата на изборите на претседателот на Хрватската демократска заедница Иво Санадер му го додели мандатот за формирање на нова влада.
XS
SM
MD
LG