Достапни линкови

Анкара: Турските сили опколиле 100 курски бунтовници во близина на границата со Ирак


Турските сили опколиле околу 100 курдски бунтовници во планинаската област во близина на границата со Ирак, јави турската агенција Анатолија. Турција распореди околу 100 илјади војници, со подршка на тенкови, артилерија и хеликоптери, на границата со Ирак, како дел од подготовиките за евентуална интервенција против курдите на ирачка територија.
XS
SM
MD
LG