Достапни линкови

Приштина: Изборниот процес на Косово го попречува влијанието на мафијашките структури


Изборниот процес на Косово го попречува влијанието на мафијашките структури во албанските партии и традицијата на семејното гласање во селата, оцени советникот за парламентарна соработка при Мисијата на ОБСЕ во Приштина Петра Блес. Во изјавата за „Дојче веле“, Блес предупреди дека во албанските партии силно влијание имаат поранешните лидери на Ослободителната војска на Косово и дека некогашните „нејзини приврзаници вршат притисок врз населението околу гласањето на претстојните избори“. Таа упати критика и до официјален Белград што „прави притисок врз косовските Срби“ да не учествуваат во изборниот процес.
XS
SM
MD
LG