Достапни линкови

Приштина: Косово очекува прогласување на независност по завршувањето на преговорите со Белград


Привремениот косовски премиер Агим Чеку изјави дека Косово очекува прогласување на независност и оти бара од своите западни партнери да ја признаат нејзината државноста веднаш по завршувањето на преговорите со Србија на 10 декември. Тој изјави дека покраината ќе остане стабилно подрачје, доколку западните земји брзо го признаат како „нова европска држава“.
XS
SM
MD
LG