Достапни линкови

Вашингтон: Стејт Департментот ги повика Србите и Албанците на активни преговори за статусот на Косов


Американскиот Стејт депертмент синоќа ги повика Србите и косовските Албанци активно да се вклучат во претстојните сто и дваесет дневни преговори за статусот на Косово, изразувајќи надеж дека двете страни во овој период ќе се воздржат од еднострани постапки. Заменик портпаролот на Стејт департментот Том Кејси го повтори ставот на Соединетите Држави дека надгледуваната независност на Косово, врз основа на планот на поранешниот фински претседател Марти Ахтисари, е најдоброто решение на овој проблем.
XS
SM
MD
LG