Достапни линкови

Токио: 105 милиони лица гласаат за Советничкиот дом на парламентот


Во Јапонија денеска околу 105 милиони лица гласаат за Советничкиот дом на Парламентот. За 121 место колку што сега се избираат се натпреваруваат 377 кандидати. Проценките се дека овие избори ке ја одредат политичката иднина на конзервативниот премиер Шинзо Абе чија популарност е на најниско ниво досега. Аналитичарите очекуваат пораз на неговата либеално демократска партија и нејзионот партнер малата будистичка партија Комеито.
XS
SM
MD
LG