Достапни линкови

Сеул: Северна Кореа учествува на шестпартитните разговори


Јужнокорејското министертво за надворешни работи соопшти дека претставници на Северна Кореа учествуваат на дводневниот шестпартитен состанок во Пекинг што е за прв пат откако Пјонгјанг пред неколку дена го затвори последниот од петте нуклеарни реактори во централата Јонгбјон. Во меѓувреме, шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Мохамед Ел Барадеи го потврди затворањето на севернокорејските нуклеарни постројки.
XS
SM
MD
LG