Достапни линкови

Исламабад: 50 милитанти убиени во нападот на Црвената Џамија на пакистанските сили


Пакистанските ебзбедносни сили ја нападнаа Црвената Џамија во Исламабад по неуспешните разговори и 7 дневната криза со исламските милитанти кои се криеа во џамијата. Според воениот портпарол околу 50 милитанти биле убиени. Во акцијата која се уште трае загинале и 7 припадници на безбедносните сили, а биле спасени 20 деца. Во џамијата во Исламабад се наоѓаат исламски клерици и нивни подржувачи чија намера е воведување талибански стил на владеење.
XS
SM
MD
LG