Достапни линкови

Атина: Србија е подготвена на договор за финалниот статус на Косово, изјави Вук Јеремиќ


Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави денеска во Атина дека Белград е подготвен на договор за финалниот статус на Косово. Јеремиќ, по средбата со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојанис, истакнал дека Србија нема да се откаже од својот суверентитет и територијален интегритет, но оти Белград е подготвен за договор за некој вид автономија и самоуправување на Косово.
XS
SM
MD
LG