Достапни линкови

Хаг: 35 години затвор за Милан Мартиќ


Хашкиот Трибунал денеска го осуди на 35 години затвор, бившиот лидер на србите во Хрватска Милан Мартиќ, прогласувајки го виновен за злостроства врз муслимани и хрвати во Книнска Краина во 90-тите години. Во образложението се вели дека Мартиќ ја подржувал и дејствувал на остварувањето на целта на Слободна Милошевиќ за создавање обединета српска држава.
XS
SM
MD
LG