Достапни линкови

Подгорица: Црна Гора ја одбележува првата годишнина од формалното прогласување независност


Црна Гора денеска ја одбележува првата годишнина од формалното прогласување на независност. Собранието на Црна Гора на трети јуни минатата година, врз основа на претходната референдумска одлука на граѓаните за напуштање на државната заедница со Србија, усвои декларација и прогласи независност.
XS
SM
MD
LG