Достапни линкови

Виена: Иран во иднина ќе биде во можност да произведе нуклеарно оружје, вели Ел Барадеј


Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Мухамед Ел Барадеј денеска изјави дека Иран најверојатно за три до осум години ќе биде во можност да произведе нуклеарно оружје, доколку го избере тој пат. Според најновиот извештај на Меѓународната Агенција за атомска енергија, Иран одбива да го послуша апелот од Советот за безбедност на ОН за запирање на програмата за збогатување ураниум, со што се отвара простор за воведување на нови санкции против Техеран.
XS
SM
MD
LG