Достапни линкови

Хаг: Статусна конференција за Восислав Шешељ


Во хашкиот трибунал денеска ке се одржи статусна конференција за Воислав Шешељ. Во обвинението се наведува дека Шешељ учествувал во ширење на воена пропаганда и распоредување на воени сили во Хрватска и Босна и Херцеговина да прават злосторства. Се обвинува за злосторства против човештвото и непочитување на законите и обичаите за војување.
XS
SM
MD
LG