Достапни линкови

Берлин: Разговори за иранската нуклеарна програма


Претставници на 5-те постојани членки на Советот за безбедност, плус Германија, денеска во Берлин ќе разговараат за иранската нуклеарна програма. Состанокот е во функција на престојните преговори меѓу евро-комесарот Хавиер Солана и иранскиот преговарач Али Лариџани. Американскиот државен потсекретар Николас Барнс изјави дека Иран во јуни би можел да се соочи со нови санкции доколку продолжи со збогатувањето ураниум.
XS
SM
MD
LG