Достапни линкови

Тел Авив: Протести за оставка на израелскиот премиер Ехуд Олмерт


Илјадници демонстранти синока протестираа во Тел авив со барање премиерот Ехуд Олмерт да поднесе оставка поради начинот на кој постапуваше минатата година во војната против Хезболах во Либан. Протестираа и претставници на десницата и левицата. Олмерт одбива да даде оставка поради извештајот во кој се напагаат неговите активности за време на минатогодишниот конфликт. Тој вели дека планира да остане на функцијата и да ги спроведе предлозите од извештајот.
XS
SM
MD
LG