Достапни линкови

Чеченија: Кадиров свечено инаугуриран за нов претседател


Рамзан Кадиров денеска свечено беше инаугуриран за нов претседател на Чеченија. Раскошната церемонија се одржа во чеченскиот град Гудермес, Триесет годишниот поранешен бунтовник Кадиров стана сојузник на Москва и за шеф на Чеченија беше назначен од рускиот претседател Владимир Путин. Тоа во во минатиот месец беше потврдено и од чеченскиот парламент.
XS
SM
MD
LG