Достапни линкови

Њујорк: Советот за безбедност ги продолжува разговорите за санкции против Иран


Советот за Безбедност ги продолжува разговорите за резолуцијата за зголемените санкции кон Иран поради неоткажувањетоп од процесот на збогатување на ураниумот. Индонезија, Катар и Јужна Африка поднесоа амандмани на нацрт текстот поднесен од постојаните членки плус Германија. Францускиот амбасадор Жан Марк де ла Саблиер изрази надеж дека резолуцијата ќе биде донесена до крајот на неделава.
XS
SM
MD
LG