Достапни линкови

Виена: Меѓународната агенција за атомска енергија почна консултации за укинување на помошта за Иран


Меѓународната агенција за атомска енергија во Виена ги започна консултациите за укинување на помошта за Иран поради неговото одбивање да прекине со збогатувањето ураниум. Во декември минатата година Советот за безбедност воведе санкции против Иран, а сега светските сили преговараат за проширување на санкциите бидејки техеран го игнорираше и новиот рок – 21-ви февруари, за стопирање на нуклеарните активности.
XS
SM
MD
LG