Достапни линкови

Талин: Партијата на премиерот Андрус Ансип освои најмногу гласови на парламентарните избори


Партијата на естонскиот премиер Андрус Ансип освои мнозинство гласови на парламентарните избори во Естонија. Според резултатите Реформаторската партија на Ансип освоила 31 место во Парламентот, две повеќе од нејзиниот коалиционен партнер левата Партија на центарот. Ова се први парламентарни избори во Естонија, откако земјата влезе во ЕУ.
XS
SM
MD
LG