Достапни линкови

Техеран: Успешно лансирана прва иранска ракета во вселената


Иранската државна телевизија соопшти дека Иран успешно ја лансирал првата ракета во вселената. Шефот на иранскиот центар за истражување, Мошен Бахрами изјави дека веленските летала ги направиле министерствата за наука, технологија и одбрана на земјата. Претходно Иран соопшти дека планира да набави технологија која ќе овозможи испраќање на сопствени сателити, вклучувајќи и комерцијални во орбитата.
XS
SM
MD
LG