Достапни линкови

Варшава: Полска ќе започне преговори со САД за поставување анти ракетен систем


Полска официјално соопшти дека ќе започне преговори со Соединетите Држави за поставување американски антиракетен систем на територијата на таа земја. Вашингтон побара од Полска и Чешка да бидат дел од системот како заштита од можен ракетен напад од земјите кои не соработуваат со меѓународната заедница. Русија е против ваквиот американски план.
Најмалку петнаесет загинати и триесетина повредени е билансот од сообраќајната несреќа во Колумбија, кога еден автобус синоќа слетал во амбис. Претходно, како што јави полицијата, автобусот се судрил со камион.
XS
SM
MD
LG