Достапни линкови

Рим: Итни разговори со политичките лидери по оставката на Романо Проди


Италијанскиот претседател Џорџо Наполитано на денешните итни разговори со политичките лидери во обид да изнајдат решение по оставката на премиерот Романо Проди. Тој вчера објави дека си заминува од функцијата, бидејќи неговата централно десничарска влада не доби поддршка во Сенатот за нејзината надворешна политика, пред се за италијанското учество во операциите во Авганистан. Агенциите јавуваат дека Наполитано ќе побарал од Проди да продолжи да ја води владата доколку за тоа постои согласност кај коалиционите партии.
XS
SM
MD
LG