Достапни линкови

Туркменистан: 98 насто одзив на претседателските избори?


Властите во Туркменистан соопштија дека на вчерашните претседателски избори гласале 98 насто од избирачите, но дописниците на Радио Слободна Европа јавуваат дека одзивот бил многу помал. Речиси е сигурно дека од 6-мината претседателски кандидати, за победник ќе биде прогласен Гурбангули Бердимухамедов, кој ја превзеде функцијата по смртта на Сапармурат Нијазов во декември минатата година.
XS
SM
MD
LG