Достапни линкови

Еилат: Во самоубиствен бомбашки напад загинале три лица


Израелската полиција соопшти дека во денешниот напад на бомбаш самоубиец во градот Еилат на брегот на Црвено Море загинале три лица. Одговорноста за нападот ја презедоа три палсетински милитантни груп, меѓу нив и исламски Џихад. Овој напад е прв од таков вид на територијата на Израел во изминативе девет месеци. Досега во Еилат, кој е лоциран во близина на јорданско египетската граница, не биле забележани самоубиствени напади.
XS
SM
MD
LG