Достапни линкови

Европа: Над 30 загинати во големо невреме проследено со силен ветар


Над 30 луѓе загинале во големото невреме, проследено со силен ветар, што ја зафати Западна и Централна Европа. Британските власти соопштија дека 12 луѓе настрадале, а загинати има и во Германија, Холандија, Чешка, Полска и Франција, главно од паднати дрвја или покриви. Невремето предизвика големи проблеми и во сообраќајот, стотици затворени сообраќајници, одложени летови, прекинати железнички линии. Некои места во Европа останаа и без електрична енергија.
XS
SM
MD
LG