Достапни линкови

Стразбур: Ангела Меркел ги објави целите на Германија за време на претседавањето со ЕУ


Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска во Европскиот Парламент во Стразбур ги објави целите на Германија за шестте месеци претседавање со Европската Унија. Таа се заложи за обнова на дискусиите за Европскиот Устав предупредувајки дека неуспехот тој да се усвои е историска грешка. Таа побара договор за Уставот да се постигне пред следните избори за европскиот парламент во 2009 година.
XS
SM
MD
LG