Достапни линкови

Берлин: Идниот статус на Косово не смее да ја ослаби демократијата во Србија


Германската канцеларка Ангела Меркел во интервју за германската телевизија Це Де Еф изјави дека идното решение на Косово мора да ги задоволи барањата на косовските албанци за поголема независност, но истовремено и да обезбеди да не биде ослабена демократијата во Србија. Таа не прецизира како ја гледа иднината на Косово, но неведе дека за тоа ќе се решава по изборите во Србија и откако Ахтисари ќе го поднесе своето решение за косовскиот статус.
XS
SM
MD
LG