Достапни линкови

Вашингтон: Буш најави нова стратегија за Ирак


Американскиот претседател Џорџ Буш најави нова стратегија за Ирак, само еден ден откако дво-партиската комисија на Конгресот оцени дека е време за промена на промена на курсот. Буш ја отфрли можноста за директни преговори со Иран и со Сирија, што беше една од главните препораки на комисијата, но изјави дека тие две земји можат да учествуваат во меѓународните напори за стбилизација на Ирак, доколку исполнат одредени услови.
XS
SM
MD
LG