Достапни линкови

Токио: Шинзо Абе нов премиер на Јапонија


Шинзо Абе е избран за нов премиер на Јапонија. Тој го замени Јунихиро Коизуми кој беше пет години на власт. 52 годишниот Абе лидер на Либералните демократи е најмлад премиер во историјата на Јапонија по Втората Светска Војна. Тој е за тесни врски со Вашингтон и за поголема улога на Токио во светските прашања.
XS
SM
MD
LG