Достапни линкови

Приштина: Досега хоспитализирани над 340 лица заболени од менингитис сероза


На инфективната клиника во Приштина се хоспитализирани 349 лица заболени од вирусен менингитис, но како што соопшти директорот на клиниката Мухарем Бајрами, ситуацијата е под контрола. Бајрами изјави дека станува збор за најлесен облик на менингитис и можностите за компликации се мали, иако постои одреден ризик. Минатата недела министерството за здравство на Косово прогласи епидемија на менингитис сероза во Покраината.
XS
SM
MD
LG