Достапни линкови

Осло: Протести против уште една карикатура


Уште една карикатура објавена во Европа предизвикува протест како и онаа претходната на пророкот Мухамед. Овој пат тоа е кариктурата издадена во норвешкиот весник Дагбладет, а на која е прикажан израелскиот премиер Ехуд Олмерт како нацистички офицер кој стои над загинат палестинец. Израелскиот амбасадор во Осло изјави дека претставува навреда споредбата на Холокаустот со израелските акции против палестинските милитанти.
XS
SM
MD
LG