Достапни линкови

Гамбија: Средба Кофи Анан-Махмуд Ахмадинеџад


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад и Генералниот секретар на ОН Кофи Анан остварија средба во рамки на самиот на африканските лидери што се одржува во Гамбија, при што разговарале за прашањето со иранската нуклеарна програма. Како што е соопштено, разговорите поминале во позитивна атмосфера. Меѓународната заедница достави предлози до Иран, кои имаат за цел Техеран да ја сопре програмата за збогатување ураниум, но иранските власти сеуште немаат дадено официјален одговор за предлозите.
XS
SM
MD
LG