Достапни линкови

Варшава: Завршува посетата на Папата Бенедикт 16


Папата Бенедикт 16 ти ја завршува четиридневната посета на Полска со посета на концентрацоиониот логор Аушвиц, каде околу 1,5 милиони луге, од кои најмногу Евреи, беа убиени за време на нацистичкиот режим во втората светска војна. Претходно државниот врв на Полска и околу деветстотини илјади верници се собраа во Краков за да прусуствуваат на голамата миса што Папата ја служеше претпладнето во таа земја.
XS
SM
MD
LG